pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 10 czerwca 2021
  • wyświetleń: 911

Instalacje fotowoltaiczne, a montaż samodzielny, czyli co należy o tym wiedzieć

Materiał partnera:

Czy opłaca się więc stosowanie paneli fotowoltaicznych? Jak samodzielnie je zamontować i czy jest to naprawdę takie trudne? Jak wygląda podłączenie instalacji?

Instalacje fotowoltaiczne, a montaż samodzielny, czyli co należy o tym wiedzieć


Nie da się ukryć, że współcześnie technologie fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność i nie bez powodu: odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna potrafi w dużym stopniu obniżyć koszty związane z wydatkami energetycznymi w domu jednorodzinnym i w innych budynkach. Czy opłaca się więc stosowanie paneli fotowoltaicznych? Jak samodzielnie je zamontować i czy jest to naprawdę takie trudne? Jak wygląda podłączenie instalacji? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule!

Zacznijmy od bezpieczeństwaInstalacja fotowoltaiczna wytwarza napięcie przy wyjściu z falownika AC230V i to właśnie po tej stronie zachodzi ryzyko porażenia, tak samo, jak w standardowych instalacjach elektrycznych. Napięcie 1000V jest już napięciem, które zagraża i zdrowiu, i życiu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas podłączania do inwertera i złączania paneli. Panele należy złączać ze sobą wtedy, kiedy nie wytwarzają napięcia (wieczór lub noc).

Ważne jest też, aby w trakcie rozłączania napięcia DC używać przeznaczonych do tego rozłączników. Uwaga! Połączenia instalacji powinna wykonywać osoba z uprawnieniami SEP do 1000V, a prace na wysokości osoba przeszkolona w tym kierunku i zaopatrzona w odpowiedni sprzęt. Prace wykonujemy tylko wtedy, gdy nie ma opadów atmosferycznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych: najważniejsze informacjePierwszym etapem prac jest konsultacja projektu z inżynierem budowlanym, który zajmował się dachem. Trzeba bowiem sprawdzić, czy dach utrzyma instalację (jej ciężar wynosi 14kg/m2). Elementy montażowe powinny być odporne na zniszczenie (aluminium, stal nierdzewna), natomiast konstrukcja instalacji szczególnie odporna na wiatr.

Panele powinny być pochylone w zakresie od 30 do 45 stopni i skierowane (jeśli jest taka możliwość) w kierunku południowym. Montaż paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim wiąże się ze spadkiem wydajności o nawet 60 procent. Jeśli nie ma możliwości, by panele skierowane były tylko w stronę południową, można skierować je w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim z naciskiem na tę pierwszą opcję (częstsze przejaśnienia w pierwszej części dnia). Nachylenie jest też zależne od pory roku. Latem idealny kąt nachylenia wynosi 30 stopni, zimą 50.

Trzeba również zwrócić uwagę na typ dachu. Jeśli jest to dach płaski z nachyleniem połaci mniejszym niż 15 procent, należy wykonać konstrukcję montażową opartą na trójkątach aluminiowych. Jeśli nachylenie jest większe niż 15 procent, dodatkowa konstrukcja po prostu się nie opłaca. Konstrukcja na dach płaski może być balastowa (obciążona) lub inwazyjna (przykręcona). Rzędy paneli powinny być oddalone od siebie o minimum potrójną wysokość poprzedniego rzędu. Można również ustawić panele pod mniejszym kątem, by można ich było zmieścić na dachu więcej.

Samodzielna instalacjaZestawy fotowoltaiczne dla samodzielnego montażu wraz z instrukcją instalacji są opcją wyjątkowo ekonomiczną dla osób o zdolnościach manualnych i posiadających uprawnienia SEP. Kwota oszczędności może sięgnąć nawet 6000 tysięcy złotych! W dodatku państwo dofinansowuje instalacje fotowoltaiczne, a zakupioną instalację można zainstalować od razu po zakupie, by rachunki za prąd wynosiły zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie.

Napisano na podstawie: