pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 11 marca 2021
  • wyświetleń: 3320

Konkurs na najpiękniejszą pisankę w goczałkowickim GOK-u

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj

Za nami:

Jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy i wiosennego odrodzenia jest jajko, które od zarania dziejów uosabiało życie w wielu kulturach i religiach świata. Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszą pisankę wielkanocną.

Wiosna, pora roku kiedy przyroda budzi się do życia to dla chrześcijan okres zbliżających się świąt. Wielkanoc, którą poprzedza Wielki Post to czas niezwykły, kiedy ciemność ustępuje miejsca światłu, a życie przezwycięża śmierć. Jednym z najważniejszych symboli odrodzenia jest jajko, które od zarania dziejów uosabiało życie w wielu kulturach i religiach świata.

Zwyczaj zdobienia i malowania jajek znany był już w starożytności. Przed wiekami przyjął się także na ziemiach polskich, gdzie pisanki odgrywały niezwykle ważną rolę zarówno w obrzędowości religijnej (pamiątka zmartwychwstania) jak i ludowej.

W zależności od wykorzystanej techniki zdobienia znane były w Polsce różne gatunki pisanek: drapanki, kraszanki, oklejanki, ażurki itp. Dawniej do ich wykonania stosowano naturalne surowce. Obecnie, dzięki dostępności różnorodnych materiałów zdobniczych można wykonać pisanki, których próżno byłoby szukać w wielkanocnych koszyczkach jeszcze 50 lat temu.

Tym co nas ogranicza, jest wyłącznie nasza wyobraźnia. Dlatego zachęcamy wszystkich do kreatywności i wykonania wyjątkowej pisanki, która weźmie udział w konkursie plastycznym Gminnego Ośrodka Kultury. Termin nadsyłania prac mija 22 marca. Uczestnik na konkurs może zgłosić tylko jedną pracę. Technika prac jest dowolna.

Szczegółowe informacje na plakacie.

pisanka

ar / pless.pl, źródło: GOK Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

GOK Goczałkowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Goczałkowice" podaj