pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 26 marca 2021
  • wyświetleń: 7536

Poznaliśmy laureatów Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury

To był kulturalny rok inny niż wszystkie. Trudny dla artystów i wszystkich osób zajmujących się kulturą. - Wspieranie twórców zwłaszcza w czasie pandemii na szczególne znaczenie - podkreśla starosta Barbara Bandoła, która wspólnie z wicestarostą Damianem Cieszewskim wręczyła Nagrody Starosty Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2020 r.

Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury - 03.2021 · fot. Powiat


Nagrody dla ludzi kultury zostały wręczone po raz drugi. Początkowo planowano, że wydarzenie odbędzie się z udziałem wszystkich laureatów z w skansenie, jednak ze względu na restrykcje z nagrodzonymi indywidualnie spotkali się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego starosta Barbara Bandoła oraz wicestarosta Damian Cieszewski.

Ośmioro laureatów otrzymało nagrody pieniężne oraz listy gratulacyjne. W tym gronie znalazły się zarówno regionalne zespoły śpiewacze, chór, zespół rockowy, fotograf, opiekun cmentarza żydowskiego oraz wokaliści i muzycy.

- To był rok kulturalny inny niż wszystkie. Na długi czas zostaliśmy pozbawieni możliwości uczestniczenia w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. Nasi lokalni artyści nie mogli robić tego, co kochają najbardziej - występować na scenach dla swojej publiczności. Wspieranie kultury jest bardzo ważne zwłaszcza podczas pandemii. Dziękuję wszystkim naszym lokalnym twórcom i osobom, które upowszechniają kulturę na ziemi pszczyńskiej za aktywność. Życzę szybkiego powrotu do normalności, występów i kontaktów z publicznością - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Dodaje także, że powiat wspiera nie tylko artystów, ale także sportowców i organizacje pozarządowe.

Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury - 03.2021
Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury - 03.2021 · fot. Powiat


Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2020 r.Regionalny Zespół Śpiewaczy "Studzieńczanie"

Działa nieprzerwanie od 35 lat przy Kole Gospodyń Wiejskich w Studzionce. Wykonuje stare pieśni regionalne, ballady o świętych, obrzędy i opowiadania po śląsku. Zespół nagrał dwie płyty CD i teledysk. W ciągu ostatnich 15 lat działalności zespół odnosił liczne sukcesy. W 2020 roku z powodu pandemii zawiesił swoją działalność. Nagrodzony za prezentowanie tradycji śpiewaczych i folklorystycznych regionu pszczyńskiego oraz cieszyńskiego.

Zespół Pieśni i Tańca "Wolanie"

Powstał w 1979 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Woli. Od 42 lat kultywuje i promuje tradycje ziemi pszczyńskiej. W swoim repertuarze posiadają wiele śląskich tańców i pieśni, często zapomnianych, a przez "Wolan" na nowo odkrytych. W ciągu wielu lat swojej działalności artystycznej odnieśli liczne sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym. Wyróżniony za upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej oraz całokształt działalności.

Jacek Cisło

Jego twórczość ceniona jest zarówno na ziemi pszczyńskiej, do której obszaru wielokrotnie nawiązują wykonywane przez niego fotografie, jak również na forum ogólnopolskim, europejskim i światowym. Nagrodzony za uzyskanie w 2020 roku dwukrotnie I miejsca w ogólnopolskich konkursach fotograficznych oraz wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne Tajlandii.

Sławomir Pastuszka

Opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, który w 2020 roku doprowadził do odnowienia niemal 80 historycznych nagrobków. To organizator wykładów online poświęconych cmentarzowi żydowskiemu i życiu dawnych mieszkańców miasta, a także inicjator ufundowania dwóch tablic upamiętniających pszczyńskie ofiary Holocaustu. W ostatnim czasie opublikował dwie książki. Nagrodzony za całokształt działań w zakresie upowszechniania i ochrony kultury.

Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury - 03.2021
Laureaci Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury - 03.2021 · fot. Powiat


Chór parafialny Semper Communio z Goczałkowic-Zdroju

To grupa amatorsko śpiewających pasjonatów, której dyrygentem jest Edyta Wrona. Istnieje od 1996 roku. Uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach religijnych parafii w Goczałkowicach oraz organizuje lub współorganizuje wiele imprez środowiskowych i charytatywnych. W trakcie działalności brał udział w licznych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżniania. Nagrodzony za całokształt działalności, a także z okazji 25-lecia jubileuszu powstania chóru oraz organizację przedsięwzięć w 2020 roku, które wzbogaciły kalendarz kulturalny powiatu pszczyńskiego.

Zespół Hard Rockets

To powołana do życia w 2004 roku śląska formacja rockowa czerpiąca pełnymi garściami z dziedzictwa bluesa, funku i soulu. Ich utwór "Elektroniczne Dziady" osiągnął I miejsce w notowaniu AntyRadia. Elektroniczne Dziady to hardrockowa interpretacja drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Był także prezentowany m.in. przez Wojciecha Manna na antenie Radia Nowy Świat. W grudniu, Jurek Owsiak ogłosił, że zespół znalazł się wśród kapel, które zagrają na scenie podczas finału WOŚP. Wyróżniony za zajęcie I miejsca w Turbo Top AntyRadia oraz zakwalifikowanie się do występu podczas 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zuzanna Piech

Uczennica i absolwentka Ogniska Muzycznego w klasie skrzypiec, fortepianu i śpiewu solowego. Wyróżniona za wygraną w odcinku "Szansy na sukces" z zespołem Pectus oraz udział w finale programu telewizyjnego "Szansa na sukces. Opole 2021".

Szymon Pałyz

Angażuje się w rozwój i umacnianie środowiska artystycznego w powiecie pszczyńskim. Pojawiał się w wielu lokalnych zespołach, lecz dopiero z duetem "Chłodno" pokazał się szerszemu gronu jako artysta, producent oraz manager projektu, który odnosi liczne sukcesy. Wyróżniony za całokształt pracy artystycznej i muzycznej w 2020 roku.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.