pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2021
  • wyświetleń: 2176

Coraz większe zainteresowanie dofinansowaniem wymiany kotłów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Urząd Miejski informuje, że znacząco rośnie zainteresowanie wymianą kotłów w gminie Pszczyna. Wiele osób korzysta z konsultacji. Ile wniosków o wsparcie już złożono?

Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego
Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego · fot. UM Pszczyna


Z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób odwiedza Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie. Mieszkańcy składają również coraz więcej wniosków o dofinansowanie. Tylko w ramach jednego programu - "Czyste Powietrze" w pierwszym półroczu złożyli dokumentację dla 370 proekologicznych inwestycji.

W okresie od 8 lutego, czyli od momentu utworzenia Referatu ds. Jakości Powietrza, do 30 czerwca z konsultacji osobistych skorzystało 2011 osób. Ponadto 1449 razy informacje udzielano telefonicznie. Każdego dnia kilkadziesiąt osób przychodzi do budynku przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie lub dzwoni na numer 32 449 39 50, żeby zapytać o możliwości dofinansowania inwestycji.

- Olbrzymie zainteresowanie różnego rodzaju dofinansowaniem wymiany kotłów i termomodernizacji budynków upewnia mnie, że decyzja o wyodrębnieniu Referatu ds. Jakości Powietrza była słuszna. Dziś w jednym miejscu udzielane są wszystkie informacje o możliwościach pozyskania środków na proekologiczne inwestycje. Obserwuję też coraz większą świadomość mieszkańców dotyczącą ochrony środowiska. Cieszę się, że działania referatu przynoszą takie efekty, a przede wszystkim pomagają mieszkańcom pozyskiwać fundusze na działania, które docelowo przyczyniają się do poprawy jakości powietrza - zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol.

Mieszkańcy gminy Pszczyna mogą korzystać z programów: Czyste Powietrze, Programu Pilotażowego, STOP SMOG (1 lipca zakończył się nabór w ramach II etapu) i Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (trwa III etap). Tak szeroki wachlarz możliwości pozwala pozyskać środki adekwatne do sytuacji finansowej beneficjenta i rodzaju inwestycji.

- Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych wymianą kotłów lub termomodernizacją do kontaktu. Jak pokazują nasze doświadczenia, często ten pierwszy krok jest właśnie najtrudniejszy. Na miejscu wyjaśnimy działanie programów związanych z dofinansowaniem, wytłumaczymy na jakich zasadach można z nich korzystać i pomożemy wypełnić wniosek - mówi Magdalena Polok, kierownik Referatu ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Jak podkreśla, samo zainteresowanie ma swoje odzwierciedlenie w wykorzystaniu środków. W pierwszym półroczu tego roku mieszkańcy gminy Pszczyna tylko w programie Czyste Powietrze złożyli 370 wniosków, z czego połowę za pośrednictwem gminy Pszczyna. Tendencja jest rosnąca, w pierwszym kwartale złożonych zostało 119 wniosków, natomiast w drugim ta liczba się podwoiła - do 29 czerwca złożono 251 wniosków.

Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).


- Rozmawiając z mieszkańcami widzimy jak ważnym elementem jest właściwa informacja. Często wystarczy kontakt telefoniczny lub mailowy z Referatem ds. Jakości Powietrza, by poznać szczegóły dotyczące programów lub istotnych terminów. Zapraszam również do konsultacji w naszym punkcie przy ulicy 3 Maja 11 - dodaje Magdalena Polok.

Warto nadmienić, że gmina Pszczyna prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną Gramy czysto! #smogover, w której przypomina o konieczności wymiany najstarszych kotłów i pokazuje w jaki sposób można przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Materiały są dystrybuowane w formie broszur i plakatów. Na pszczyńskim rynku pojawiła się też specjalna ekspozycja. W akcję prowadzoną przez Urząd Miejski chętnie włączyli się między innymi radni, sołtysi, przewodniczący osiedli, ale także lokalni artyści i sportowcy. Temat wzbudził też duże zainteresowanie mediów.

O konieczności wymiany najstarszych kotłów przypomina się także podczas wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury. W czerwcu na ulicy Piastowskiej przygotowano punkt konsultacyjno-informacyjny, z pomocy którego skorzystało kilkadziesiąt osób. W czasie wakacji pracownicy Referatu ds. Jakości Powietrza prowadzą specjalne prelekcje dla dzieci i młodzieży uczestniczących w półkoloniach.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj